Vrijeme je da se prekine šutnja – jer nasilje je krivično djelo i za njega nema opravdanja
Feministička autorica Diana E. H. Russell – femicid je definirala kao najekstremniju formu rodnog zasnovanog nasilja – namjerno ubistvo žena samo zato što su žene. Većinu slučajeva femicida – počine partneri ili bivši partneri, a čemu prethodi često zlostavljanje, prijetnje, zastrašivanje, seksualno uznemiravanje…
STOP NASILJU!
Nakon nedavne tragedije koja je zadesila našu zemlju – stravičnih zločina u Gradačcu, Cazinu, Živinicama, Bijeljini… – bh. društvo iskazalo je zgražavanje i razočarenje, na protestima – koji su organizirani, nekoliko dana nakon ubistva Nizame Hećimović iz Gradačca – stanovnici iz pojedinih bh. gradova, ali i putem socijalnih mreža – poručili su da je vrijeme da se prekine šutnja, jer nasilje je krivično djelo i za njega nema opravdanja.
SOS crvena linija za žrtve nasilja
Nakon što prijavite nasilje, koje može biti anonimno, dobit će adekvatnu informaciju na koji način pristupiti rješavanju problema nasilja ili sprečavanju nasilja, tj. kome se obratiti za dalju pomoć. U slučaju potrebe, nakon telefonske prijave može se koordinirati intervencija policije i nadležne službe socijalne zaštite, odnosno postoji mogućnost koordinacije zbrinjavanja u Sigurnu kuću. Otvaranju ove linije prethodilo je potpisivanje Protokola o postupanju između Fondacije lokalne demokratije, MUP-a Kantona Sarajevo i JU Kantonalnog centra za socijalni rad.
Ukoliko ste žrtva nasilja u porodici u Sigurnoj kući vam nude:
– smještaj na zaštićenoj i tajnoj lokaciji;
– psihosocijalni tretman;
– mogućnost da preuzmete kontrolu nad svojim životom i osamostalite se za život bez nasilja;
– smještaj u sigurnoj kući je besplatan;
– možete biti smješteni tokom 24 sata.
Gender centar FBiH uspostavio je SOS telefonski broj 1265 za pomoć žrtvama nasilja u porodici na teritoriji ovog entiteta.
SOS liniju 1264 za područje RS uspostavile su 2005. godine četiri nevladine organizacije i Gender Centar RS.
Nasilje se može prijaviti i na broj 033 222 000
Na području BiH postoji osam sigurnih kuća sa ukupno 200 raspoloživih mjesta za žene i djecu žrtve nasilja. Sigurne kuće nalaze se u Sarajevu, Tuzli, Bihaću, Zenici, Mostaru, Modriči, Banjoj Luci i Bijeljini.
Besplatna pomoć
Fondacija lokalne demokratije nudi besplatnu pravnu pomoć na brojeve telefona 033 570 560 i 033 570 561.
Psihološko, kao i pravno savjetovalište, nudi organizacija Medica Zenica. Oni imaju i centralu na koju se može prijaviti nasilje na broj 032 463 920
U udruženju Udružene žene Banja Luka postoji besplatno pravno savjetovalište, a termin se može dobiti pozivom na brojeve 051 463 143 i 051 462 146
Broj policije je 122
BiH je 2014. godine usvojila Istanbulsku konvenciju, međunarodni sporazum Vijeća Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici. Cilj Konvencije je nulta tolerancija na nasilje.