Dojena djeca u boljem položaju za napredovanje u društvu

Foto: www.pexels.com
Osim što dojenje učvršćuje vezu između majke i djeteta, izgleda da povećava i šanse za socijalno napredovanje

Slatko dijete na grudima koje prestaje plakati, smiruje se, zadovoljno gleda, smješka se, ili tone u san – samo zbog ovakvih slika mnoge su mame spremne trpjeti bolne bradavice.

Dojenje kao proces više je od hranjenja. Ono poboljšava i učvršćuje emocionalnu vezu između majke i djeteta, posreduje osjećaj topline, ljubavi, naklonjenosti, nježnosti, sigurnosti…, a također se dijete štiti i od patogena koji izazivaju oboljenja kao i od mogućih kasnijih alergija.

Uprkos svim prednostima dojenja i činjenici da je ono prirodno, ne mora se ipak podrazumijevati. Svaka žena treba sama znati i odlučiti da li želi dojiti, a neke majke i nisu to u mogućnosti. Za ispunjenje ovog zadatka na pravi način važni su spremnost, mir i izdržljivost.

Jedna studija britanskih naučnika pokazala je da dojenje povećava šanse za socijalno napredovanje, i to za jednu četvrtinu, a zaključak je bio također da je rizik za socijalni pad smanjen za 20% zahvaljujući hranjenju s majčinim mlijekom. Pri tome napredak podrazumijeva da djeca ostvare veću poslovnu poziciju od svojih očeva.

Autori su tada zaključili da se prednosti dojenja odražavaju doživotno. Osobe koje su bile dojene kao djeca bile su bolje u kognitivnim testovima nego nekadašnja djeca hranjena na flašicu. Razlog bi djelimično mogle biti višestruko nezasićene masne kiseline sadržane u majčinom mlijeku koje su značajne za razvoj mozga, te s druge strane tjelesna bliskost s majkom za vrijeme dojenja. Jedna od prednosti je što se time također trajno povećava otpornost na stres.