“Lazy Horse je mali kutak na zemlji gdje na ulaznoj kapiji postoji kuka na koju okačite sve svoje brige, tegobe i utonete u društvo najdivnijih stvorenja na planeti. Ne zaboravite ponijeti jednu mrkvu za ubrzano ostvarivanje prijateljstva”, poručuju u Lazy Horseu
Piše: Indira Delić; foto: Muamer Kolar
Ekipa magazina Ladies In odlučila je jedan junski dan provesti na imanju nadomak Pazarića, u konjičkom centru Lazy Horse. Ovaj idilični kutak smješten je na oko šest hektara u podnožju planine Ormanj, a od našeg glavnog grada udaljen je 25 km.
Tango – prvi na imanju
Elliot, Monarh, Tango, Ulan, Ukrina, Jassie, Stella, Azat, Zahara, Athena… su prekrasni, miroljubivi konji koji će vas osvojiti na prvu, a rastanak s njima bit će skoro pa nemoguć. Vašu pažnju ukrast će i psi čuvari koji pomno čuvaju imanje, a mačke ćete vidjeti dok se ponosno šepure.
Ideja o osnivanju ovog centra rađala se postepeno. Grupa kreativaca i ljubitelja najplemenitijih životinja odlučila je osnovati Lazy Horse. Jedna od osnivačica je i Selma Jusufović, koja je po vokaciji ljekar, internista, subspecijalista endokrinolog, dijabetolog i veliki ljubitelj konja od malena. Cijela priča počela je s malenim ždrebetom Tangom.
– Na poklon smo dobili jedno slatko ždrijebe koje smo nazvali Tango. Počeli smo razmišljati o izgradnji male štale u koju ćemo ga smjestiti. I tako korak po korak, godina za godinom i stigli smo gdje smo danas – kazala je Selma, te dodala da je Lazy Horse, prije svega, dom za konje kojih trenutno ima 13.
– U centru djeluje Konjički klub Sarajevo, u sklopu kojeg imamo školu jahanja za početnike i rekreativce. Ponos kluba su redovni članovi koji vrijedno treniraju, ovisno o nivou kojem pripadaju. S njima od ove takmičarske sezone rade domaći i internacionalni treneri. Također smo uveli jahaće kampove za napredne jahače. Uvođenje internacionalnog znanja se, kao u svim djelatnostima tako i u jahanju, pokazalo veoma uspješnim. Osim što su doživjeli nevjerovatni napredak u odnosu na prošlu sezonu, naši takmičari su se okitili i priznanjima. Takmičarska sezona je tek na početku, a naši jahači su već nosioci zlatnih i srebrenih medalja u preponskom i dresurnom jahanju. Pored sportskog kluba i škole jahanja u centru se organiziraju eventi za djecu kao što su rođendanske proslave i jahaći kampovi. Također bih od evenata za odrasle izdvojila organizaciju teambuildinga, a za one avanturističkog duha tu su višednevne jahaće ture.
Jahaći kamp
Selma je konje zavoljela u djetinjstvu. Bavi se rekreativnim jahanjem, a njeni dani u konjičkom centru su veoma dinamični.
– Ako je ponedjeljak, dan odmora za konje, tada se ne radi ništa, konji cooliraju. Ali, jedan standardni dan bi izgledao ovako: dan počinje ulaskom u štalu, konji nas radosno pozdravljaju, rzaju, jer znaju da stiže hrana. Prvo se podijeli sijeno, pa se priprema obrok. Kada krene podjela hrane tu nastupa panika, lupanje i njištanje, jer je to omiljena poslastica. Zatim se konji, koji ujutro ne rade, puštaju na ispust kako bi uživali. Ostali rade svoje treninge. Najčešće su to treninzi s jahačem, zatim lonžirni treninzi koji imaju za cilj razvoj mišića potrebnih za pravilno dresurno ili preponsko jahanje, ili osnove horsemanshipa. Nakon treninga ide ručak, pa puštanje na ispust. U međuvremenu se čiste njihovi boksovi, izbacuje se balega, postavlja čista podloga. Poslije ispusta konji se čekaju, jer se obavezno valjaju po zemlji, u barama ili čak blatu. Slijedi pranje kopita, mazanje posebnim uljima, te večera. Štala se zatvara i u miru provode noć, pod budnim okom noćnog čuvara.
Konji su nježni divovi koji kod djece izazivaju strah, divljenje i neopisivu čežnju za sklapanje posebne emotivne veze. Kontinuirano druženje s konjima dokazano snižava stres, tvrdi naša sagovornica. Kroz kontakt s konjima djeca stječu nova znanja, nove vještine, samopouzdanje, uče se rezilijentnosti, a postaju i lideri.
– Djeca i odrasli koji borave u štali postaju veoma društveni i kada nisu takvi po prirodi. Razlog za to je što su u stalnoj interakciji s drugim ljubiteljima konja. Konji najbolje odgovaraju na samopouzdanje onoga ko radi s njima. Jasna i efektivna komunikacija će osigurati sigurnost jahaču i konju. Uskoro će i mali jahači primijetiti kako sa samopouzdanjem prenose svoje znanje drugima. Kada neko tek dođe u štalu i susretne se prvi put sa stvarima koje nikako nije mogao znati iz svakodnevnog života, sa stvarima koje su specifične za prilično rijedak sport, vremenom savladava sve nepoznanice, uključujući i jahanje, što pruža samopouzdanje ne samo u štali, nego i u vanjskom svijetu i međuljudskim interakcijama – kaže naša sagovornica.
Trošenje novca na konje
Svaka interakcija s konjem, trening ili izlazak na teren su izazovi koje bi neiskusan jahač najčešće želio izbjeći iz straha, ali strah nije primjereno ponašanje s konjima.
– Uprkos strahu, dijete se suočava s izazovom kojeg nekada savlada odmah, a nekada nakon mnogo pokušaja, ali ga, ipak, savlada. To ga čini jačom osobom na duže staze. Ako vaše dijete postane istinski konjoljubac, budite bez brige, više nikada vaše dijete, a sutra tinejdžer i adolescent, neće trošiti svoj novac ni na šta drugo, osim na konje.
Vrijedna ekipa Lazy Horsea u budućnosti priželjkuje i nastavak razvoja sportskog jahanja, te izlazak na internacionalna takmičenja.