Kumkvat je egzotično voće, citrus zanimljivog okusa koji sadrži mnogo vitamina i minerala
Izgledom podjeća na minijaturnu narandžu, kumkvat nije u nikakvom srodstvu s najpopularnijom agrumom na našem području. Porijeklom je iz istočne Azije, a u Evropu je donesen u 19 stoljeću. U početku se grm kumkvata sadio u dekorativne svrhe, tek se kasnije otkrilo da se njegovi plodovi veličine grozdova jedu i da su vrlo ukusni, a ono najvažnije od svega je da su itekako zdravi. On organizmu daje više vitamina i minerala nego kada jedete bilo koji drugi agrum. Kora ovog voća sadrži puno hranjivih tvari.
Kumkvat – okus
Do sada smo navikli dane jedemo koru limuna i narandže, ali od kumkvata možete slobodno jer je ukusna i nije puno gorka. Ako niste do sada probali ovu voćku, probajte jer vas očekuje eksplozija okusa. Osjećaj je kao da jedete tropski bombon, ali bez dodanog šećera.
Kumkvat – zdravstvene dobrobiti
Kumkvat je bogat antioksidansima koji pomažu tijelu da izgradi imunitet kako bi bilo otporno na bolesti. Kroz kumkvat u organizam unosite limonen – hemijski spoj koji čini narandžu i ostale agrume mirisnima. Glavna je komponenta eteričnog ulja u kori agruma. Kumkvat se u Aziji od davnina koristi kao tradicionalni lijek protiv prehlade i ostalih respiratornih problema. Pomaže tijelu u borbi protiv staničnog starenja i stresa izazvanog slobodnim radikalima te na taj način djeluje preventivno na hronične bolesti. Ne treba naglašavati da je kumkvat bogat vitamonom C.
Sušeni kumkvat je još zdraviji
U studiji objavljenoj u National Library of Medicine stoji da je sušeni kumkvat još zdraviji od svježeg. Hemičari su ovo voće osušili, odnosno izložili ga sat vremena temperaturi od 130 stepeni celzijusa te nakon toga izmjerli razinu antioksidansa i flavonoida u njemu. Pokazalo se da dehidrirani kumkvat sadrži značajno više fenola od svježeg, a riječ je o hemijskom spoju koji igra ključnu ulogu u prevenciji hroničnih bolesti kroz svoj antioksidativni, antiupalni i antikancerogeni učinak.