Šta raditi kad priroda u jesen postane neprijatelj

Alerix® odlikuje dokazana efikasnost koja se održava i pri veoma visokim koncentracijama polena u zraku. Odlikuje ga brz i dugotrajan učinak na najizraženije simptome, poput začepljenosti nosa, suzenja očiju, a odlično djeluje i na iritativne simptome poput svrbeža, naročito u predjelu očiju i nosa.

Alergijski rinitis jedna je od vodećih bolesti u svijetu prema učestalosti, utjecaju na kvalitet života, utjecaju na produktivnost na poslu ili u školi, troškovima liječenja, te prema povezanosti s astmom. Sezonski alergijski rhinitis javlja se tokom određenog razdoblja, a poznat je i pod nazivom polenska ili peludna groznica. Broj osoba alergičnih na polen u savremenom svijetu, ali i kod nas, je sve veći naročito u urbanim sredinama. Za razliku od sezonske alergije, kod alergija na kućnu prašinu, grinje, alergene koji potiču od kućnih ljubimaca, prije svega životinjske dlake i sl., simptomi su prisutni tokom cijele godine.

\"\"

Šta uzrokuje pojavu sezonskog alergijskog rinitisa krajem ljeta i početkom jeseni?

Za pojavu tzv. jesenjih alergija u našem području najviše je odgovoran korov ambrozije. Ambrozija je veoma tvrdokorna korovna biljka. Polen ambrozije posjeduje izuzetno visok alergogeni potencijal. Cvjeta u kasno ljeto i u jesen. Zrnca polena ambrozije mogu putovati u zraku i do 300 kilometara. Najveće koncentracije polena ambrozije u vazduhu su u ranim jutarnjim satima i tokom prijepodneva. Ambroziju možemo prepoznati po tupo četverouglastoj razgranatoj stabljici obrasloj dlačicama i jajolikim dlakavim listovima dugim od 4 do 10 centimetara, razdijeljenim poput pera.

Šta se dešava u tijelu osobe koja je alergična na polen?

Polenska alergija nastaje tako što polenska zrnca biljaka nošena vjetrom dospijevaju u oči i disajne puteve pri čemu kod alergičnih osoba dolazi do prekomjerne i neprimjerene reakcije odbrambenog sistema. Ova reakcija ne nastaje nakon prvog kontakta između alergena (zrnaca polena) i organizma domaćina, već je potreban određeni period za razvoj reakcije preosjetljivosti na polen kao alergen, tj. stranu tvar iz okoline. Tokom tog razdoblja u organizmu alergične osobe stvaraju se supstance koje zovemo antitijelima (IgE antitijela) koja se vežu za ćelije u sluznici disajnih organa, tzv. mastocite. Tokom ponovnog izlaganja organizma polenu iz okoline dolazi do aktiviranja ovih antitijela i oslobađanja supstance iz ćelija mastocita koja se zove histamin, a koji onda pokreće alergijsku reakciju i tada se javljaju simptomi sezonskog alergijskog rinitisa.

Simptomi sezonskog alergijskog rinitisa

Tipični simptomi alergijskog rinitisa su začepljenost nosa, pojačana vodenasta sekrecija iz nosa, svrbež i kihanje, osjećaj suhoće ili osjećaj postojanja sekreta u nosu koji se ne može ispuhati, povremeno krvarenje iz nosa. Očni simptomi dodatno kompliciraju svakodnevno funkcioniranje i obavljanje redovnih aktivnosti. Vremenom, često dolazi do postepenog slabljenja ili nestanka osjeta mirisa. Osobe koje pate od simptoma polenske alergije često su iscrpljene, lošijeg kvaliteta sna i slabije produktivnosti u obavljanju školskih i profesionalnih aktivnosti. Neliječeni sezonski alergijski rinitis može utjecati na funkciju sinusa, srednjeg uha, te biti uzrokom slabljenja osjeta mirisa.

Kako efikasno liječiti simptome sezonskog alergijskog rinitisa?

Simptomi sezonskog alergijskog rinitisa uspješno se liječe lijekovima iz skupine antihistaminika koji blokiraju štetno djelovanje histamina. Postoji više generacija antihistaminika. Prednost novijih antihistaminika, gdje spada Alerix® (feksofenadin), jeste selektivno, tj. specifično djelovanje na ciljna mjesta, potom smanjenje međudjelovanja s drugim lijekovima koji se istovremeno uzimaju, kao i sa hranom i pićima, smanjenje štetnih učinaka na rad srca te smanjenje sedativnog efekta lijeka. Pored selektivnosti koja garantuje odličnu podnošljivost,

Alerix® (feksofenadin) djeluje brzo, što kao rezultat ima smanjenje i otklanjanje simptoma već unutar prvog sata nakon primjene. Djelovanje je dugotrajno i održava se tokom 24 sata, što znači tokom cijelog dana i noći, što je jako važno, jer pacijenti koji pate od sezonskog alergijskog rinitisa veoma često imaju izražene simptome u ranim jutarnjim i kasnim popodnevnim satima. Samo antihistaminici kao Alerix® (feksofenadin), sa ovako dugotrajnim djelovanjem pri doziranju jedanput dnevno, mogu omogućiti potpunu kontrolu simptoma na početku i na kraju dana.

Zbog svih odličnih osobina kao antihistaminika, Alerix® (feksofenadin) je naročito pogodan za primjenu kod radno aktivnog stanovništva, te studenata i đaka iznad 12 godina, kao i sve osobe čiji posao zahtijeva pojačanu koncentraciju i/ili upravljanje mašinama ili motornim vozilima.

Terapija Alerix®-om treba trajati onoliko koliko traje izlaganje alergenima.