Nela Hasić: Svi za nju!

 „Karcinom dojke kao ni ostale bolesti nisu nestale dolaskom novog virusa“

Think Pink je jedna od najuspješnijih organizacija koja se bavi osnaživanjem ženskog zdravlja i karcinomom dojke. Tokom 17 godina, koliko su aktivni, utjecali su na mnoge promjene koje su se desile.

 Besplatni mamografski pregledi

Sudjeluju na različitim poljima, rade na prevenciji i ranom otkrivanju bolesti, educiraju mlade i zdravu populaciju, pružaju psihosocijalnu podršku ženama, pripremaju paketiće pomoći za svaku novooperisanu ženu. Obezbjeđuju, širom BiH, besplatne mamografske preglede ženama – kojima ti pregledi nisu dostupni

– Think Pink Bosna i Hercegovina je organizacija koju čine tri žene: Samira Poričanin-Petrešin, Sanja Burlović-Mehićević i ja, a dio tima je i moj dugogodišnji saradnik Mirza Mustafagić. Ono što nas povezuje – jeste briga za ono što je misija naše organizacije i svjesni smo da vrijednim radom možemo dosta toga promijeniti i postići –  kaže Nela Hasić, regionalna direktorica u Udruženju Think Pink.

Svijest stanovnika se mijenja lagano, tvrdi Nela – ističući da je dosta bolja, u odnosu na vrijeme kada su počinjali s radom, međutim, mnogo toga se još uvijek mora unaprijediti.

– Zdravstveni sistem treba biti u mogućnosti da odgovori na potrebe stanovništva. Kada ovo kažem, mislim na cijelu zemlju. Dosta je predjela u kojima su neujednačene zdravstvene usluge.

\"\"

I ove godine brojne poznate ličnosti podržale su rad Udruženja Think Pink.

– Svake godine radimo na tome da imamo inovativni pristup, da na dodatni način privučemo pažnju naših građanki i građana. Imamo zaista sreću, jer nam se javne ličnosti odazivaju rado na poziv i preuzimaju ulogu Race ambasadora. Ovogodišnji slogan je SVI ZA NJU, imamo sjajne muškarce i divne žene, koji su se pridružili kampanji, oformili svoje timove i lobiraju za Race. Također, svjesni smo da ove godine, više nego prije, moramo biti fokusirani na ono što je naša misija, karcinom dojke, kao ni ostale bolesti nisu nestale dolaskom novog virusa.

Inovativni pristup

Ovogodišnja manifestacija Race for the Cure veoma je specifična, gdje pored svih skupina našeg društva, učestvuju i na stotine pacijentica koje su se suočile s bolešću.

– Baš zbog njih i ove godine odlučili smo da napravimo mali event u Sarajevu, kao i mnogo spontanih okupljanja, trka i šetnji širom zemlje. Zaista se nadamo da je ovo posljednja godina u kojoj ćemo biti razdvojeni fizički.

Nela kaže da je veoma zadovoljna dosadašnjim rezultatima, te da bi voljela, da se u budućnosti, mnogo više ljudi, organizacija i kompanija… podrži rad organizacije Think Pink.

– U budućnosti nastavljamo s našim redovnim aktivnostima, uvodimo nove, trudimo se da svim našim aktivnostima doprinesemo ranom otkrivanju bolesti, ujednačenijim uslugama, razbijanju tabua, boljoj dijagnostici i tretmanima, a u konačnici da sve to dovede do manje smrtnosti od ove bolesti. Kao i do sada, radit ćemo i na inovativnim pristupima edukaciji stanovništva kao i psihosocijalnoj pomoći.