Ne može se živjeti s njima, a još je teže bez njih, riječi su kojim su mnogi muškarci opisali žene. Ipak, neke žene obilježile su historiju na dubok, revolucionaran i moćan način te su promijenile svijet svojom harizmom, požrtvovnim radom, ambicioznošću i upornošću
Jane Austen
Ova engleska spisateljica iz 18. stoljeća pisala je ljubavne romane, a jedna je od rijetkih autorica koje su slavu doživjele tokom svog života. Bila je hvaljena zbog svog realističnog pristupa tadašnjem plemstvu, a do danas je jedna od najčitanijih britanskih autora svih vremena. Njeni najpoznatiji romani su \”Razum i osjećaji\”, \”Ponos i predrasude\” i \”Emma\”.
Victoria Woodhull
Voditeljica američkog sufražetskog pokreta prva je žena koja je pokrenula sedmične novine, a bila je i prva žena kandidat za američkog predsjednika. Na vrhuncu svoje aktivnosti 1870-ih uhapšena je zbog protesta na kojima je zahtijevala posve jednaka prava žena i muškaraca u tadašnjem društvu.
Marie Sklodowska Curie
Ova Poljakinja je najslavnija naučnica među ženama i za mnoge vječna inspiracija u radu. Prva je žena na svijetu koja je osvojila Nobelovu nagradu 1903., za svoj rad na otkriću dva nova hemijska elementa, polonija i radija. Na taj je način dokazala da žene mogu biti jednako uspješne na svim područjima rada, kao i muškarci. Osim iz fizike, dobila je Nobelovu nagradu i iz hemije. Svoju ideju da je nauka djelatnost koja treba koristiti cijelom čovječanstvu dokazala je tako da nije patentirala proces izolacije radija, već je omogućila da ga istražuju i drugi. U drugom svjetskom ratu unovčila je Nobelovu nagradu svog preminulog supruga kako bi pomogla u liječenju ranjenika. Njena kćerka, Irene Joliot-Curie, osvojila je Nobelovu nagradu godinu nakon smrti svoje slavne majke.
Tzu Hsi
Ova kineska carica jedna je od najznačajnijih i najozloglašenijih žena u modernoj historiji. Bila je poznata po svojoj ljepoti, šarmu, ali i želji za moći i nemilosrdnoj vladavini. Iako je porijeklom iz srednjeg sloja, carica je postala jer je jedina od priležnica cara Hsien Fenga rodila sina. Godinama je vladala preko sina, a nakon ugušenja Bokserskog ustanka u svojoj domovini, posvetila se modernizaciji Kine društvenim reformama, pa je zabranila smrtne kazne na prijekim sudovima širom zemlje.
Margaret Bourke White
Ova je izuzetna žena rođena 1904., a iako je studirala na brojnim sveučilištima, njena velika ljubav je bila fotografija, po kojoj je i postala poznata. Ona je razvila vlastite stilove, tehnike i formate fotografija, a prva je žena zaposlena kao foto-novinar. Također je bila i prva fotoreporterka s bojnih polja Drugog svjetskog rata.
Anna Frank
Ova dama bila je jedna od najpoznatijih židovskih žrtava holokausta, a postala je slavna po svom dnevniku u kojem je svjedočila o vlastitoj drami koju je proživjela njena porodica u tajnom skrovištu. Nakon što su ih 1944. našli pripadnici Gestapa, Anina porodica je poslana u koncentracijski logor, gdje su svi, osim oca, preminuli. Anin je dnevnik nađen godinama nakon toga i do danas je svjetski bestseller.
Simone de Beauvoir
Bila je francuska intelektualka, velik filozof, feministkinja i borac za ljudska prava. Među ostalim, poznata je po svojoj detaljnoj analizi modernog feminističkog pokreta u djelu \”Drugi spol\”. Bila je životna partnerica velikog filozofa Jean Paul Sartrea, no nikad se nisu vjenčali i dijelili domaćinstvo jer je brak smatrala zamornim i nemogućim za sebe.
Agatha Christie
U prvom svjetskom ratu bila je bolničarka Crvenog križa, a nakon njega posvetila se svom hobiju, pisanju. Prema Guinessovoj knjizi rekorda najbolji je prodavani romanopisac svih vremena, a njene knjige su prodane u otprilike milijardu primjeraka. Tokom života napisala je 66 detektivskih romana, 14 kolekcija kratkih priča, ali i ljubavne romane pod pseudonimom Mary Westmacott. Predstava \”Mišolovka\” koja je napravljena prema istoimenom romanu Christie, najdugovječnija je predstava ikad igrana.
Mary Phelps Jacob
Da nije bilo nje, ne bi bilo ni grudnjaka. Prije toga njenog izuma žene su nosile neudobne korzete. Mary je na ideju novog grudnjaka došla nakon kupovine svilene haljine za društvenu zabavu 1910., za koju je odrezala suvišne dijelove sa svog korzeta i ostavila samo tkaninu koja podupire i pokriva poprsje. Postala je pokretačica čitavog novog modnog razdoblja, koje je naposljetku rezultiralo i većom slobodom u ženskom odijevanju.
Rosa Parks
U svijetu je poznata kao \”prva dama borbe za ljudska prava\”. U vrijeme kada je to bilo nezamislivo, ne tako davne 1955. u autobusu je odbila prepustiti svoje sjedalo bijelcu, čime je izrazila nepokoravanje tadašnjim zakonima i dominaciji bijelaca u SAD-u. Mnogi slični protesti postali su simbol borbe Afroamerikanaca za jednakost, a za svoj je rad dobila mnoge vrijedne nagrade humanističkih društva širom svijeta.
Coco Chanel
Utjecajna francuska dizajnerica i utemeljiteljica modnog branda Chanel smatra se najutjecajnijom modnom figurom 20. stoljeća. Zagovarala je nošenje jednostavne, udobne i praktične odjeće, a njene su modernističke ideje naišle na veliko odobravanje javnosti. Najpoznatija je po kreaciji male crne haljine i parfema Chanel No.5, koji je i danas najprodavaniji ženski parfem.
Isadora Duncan
Ova dama bila je velika plesačica, ali i kreatorica modernog oblika plesa. Odbacila je tradicionalnu baletnu formu i stroga pravila držanja, koja je smatrala ružnim i neprirodnim. Uskoro je postala toliko popularna da je svojim plesom inspirirala mnoge umjetnike, od kipara, pjesnika, fotografa, slikara i muzičara. Tokom cijele karijere na prvom joj je mjestu bio umjetnički dojam plesa, dok je njegovu komercijalizaciju prezirala.
Amy Johnson
Bila je pionir britanske avijacije, a postavila je brojne rekorde u dužini leta tokom 1930-ih. Letjela je i u Drugom svjetskom ratu, a svjetski je poznata postala kao prva žena koja je letjela sama od Engleske do 18.000 km udaljene Australije. Porazila je i rekord svoga muža, također pilota, u brzini leta od Londona do Cape Towna. Tragično je premnula nakon što je njen avion ostao bez goriva 1941.
Geraldine Mock
Također jedna od svjetski priznatih avijatičarki, prva je postavila rekord u letu oko svijeta te je u 30 dana preletjela 36.786.385 km. Postavila je i oko pet neslužbenih rekorda. Najsretnija je bila što je, unatoč tome što je žena, ostvarila sva tri svoja životna sna: obišla je svijet avionom, jahala je devu kroz Saharu i slona u džungli.
Junko Tabei
Ova Japanka prva je žena koja se popela na najviši vrh Zemlje Mount Everest 16. maja 1975. Nakon što je formalnu edukaciju stekla na ženskom Sveučilištu Showa, upisala se u ženski penjački klub. Također se popela i na Fuji i Matterrhorn u švicarskim Alpama. U pohodu na Mount Everest zatrpala ju je lavina na 6300 metara visine, a u nesvijesti ju je iz snijega iskopao njen šerpa vodič. Jedina je žena koja se popela na \”Sedam vrhova\”, koji predstavljaju najviše planine na svim kontinentima.
Indira Gandhi
Indijska premijerka Indira Ghandi bila je druga žena na čelu jedne vlade u svijetu. Bila je jedna od vodećih lidera u pokretu Nesvrstanih, a od rane mladosti je bila aktivna u brojnim organizacijama za prava žena. Zbog optužbi za protudržavnu aktivnost provela je 13 mjeseci u zatvoru, ali se odmah nakon toga vratila na političku scenu. Godine 1984. Indira je ubijena u atentatu, ali se i danas smatra ikonskim vođom Indije.
Majka Tereza
Ova časna sestra rođena je Albanka koja je zahvaljujući cjeloživotnom humanitarnom radu 1979. zavrijedila Nobelovu nagradu za mir. Osnovala je katoličku redovničku zajednicu Misionarske ljubavi, koja je pomagala siromašnima u brojnim misijama. Najviše se ističu njene misije u spašavanju djece 1982. kod opsade Bejruta, u Etiopiji i Armeniji. Umrla je 1996.g.
Eva Peron
Bila je ljubimica argentinskog naroda i jedna od najpopularnijih političkih vođa ikad. U kampanjama je zagovarala prava siromašnijih i slabijih, ali se uvijek zdušno borila i za jednaka prava žena i muškaraca. Preminula je 1952. u 32. godini života.
Margaret Thatcher
Prva premijerka u historiji Velike Britanije, Margaret Thatcher, svojim je djelovanjem obilježila čitavo desetljeće. Željezna Lady bila je prepoznatljiva po svojim strogim uvjerenjima od kojih nije odstupala, kao i vjerovanja u slobodno tržište kapitala. Danas je simbol najvećeg političkog uspjeha i priznanja koje je jedna žena zaslužila.
Marilyn Monroe
Norma Jean Baker odrasla je u siromaštvu, no tokom svog kratkog života brzo je postala ikonska filmska legenda i najveći seks simbol svih vremena. Poznata je bila po svojim filmskim hitovima, ali i ljubavnim avanturama s moćnim ljudima. Iako je od njezine misteriozne smrti prošlo 50. godina, i danas je idol mnogim glumicama u svom uspjehu.
Madonna
Ona je najuspješnija muzičarka svih vremena s više od 250 miliona prodanih ploča. Osim što je redovno boravila na vrhovima pop ljestvica, Madonna je probijala granice onog što je prihvatljivo, poigravajući se sa svojim seksualnim imidžom, ali i katoličkom Crkvom.
Princeneza Diana
Imidž princeze Diane bio je kombinacija njene dvorske titule, ali i predanog humanitarnog rada zbog kojeg je i prozvana \”Kraljicom srca\”. Iako je njen brak s princom Charlesom bio obilježen brojnim aferama, u javnosti je uvijek ostala zapamćena po dobru. Tragično je preminula 1997., u automobilskoj nesreći koja do danas nije posve razjašnjena.
K. Rowling
Autorica fenomena o čarobnjaku Harry Potteru iznenadila je cijeli svijet neviđenim uspjehom uz pomoć kojeg je izašla iz anonimnosti i postala jedna od najbogatijih žena na svijetu. Prvu knjigu je napisala kao samohrana majka koja je preživljavala iz mjeseca u mjesec, bez stalnih prihoda i velikom voljom za uspjeh. Smatra se simbolom uspješne poslovne žene koja je uspjela bez ičije pomoći, isključivo svojim radom.
Billy Jean King
Jedna od najvećih sportašica svih vremena je uvjerljivo teniserka Bille Jean King. Osvojila je 67 profesionalnih turnira, uključujući i 20 naslova na Wimbledonu. Ipak, od svih njenih mečeva i danas se najviše pamti onaj iz 1973. s Bobbyem Riggsom. Isprva je odbijala pozive na meč u \”Borbi spolova\” jer se pribojavala da bi, ako izgubi od tog 50-godišnjaka, u mnogo čemu unazadila stanje ženskih prava. Tada 29-godišnjakinja King je pobjedila Riggsa u tri seta, a najveća je pobjeda bila što je uspjela dokazati psihičku stabilnost u vrlo stresnoj situaciji.
Elizabeth Taylor
Američka glumica s najljepšim očima na svijetu, riječi su s kojima se često opisuje Liz Taylor. Glumiti je počela već s 12 godina, a snimila je niz holivudskih uspješnica. Osim po svojoj ljepoti i bogatoj karijeri, poznata je i bo burnom ljubavnom životu obilježenom rastavama i ponovnim udajama. Podupirala je brojne dobrotvorne organizacije, posebno one koje se bave istraživanjem HIV-a. Preminula je 2011. godine.
Oprah Winfrey
Utjecajna TV voditeljica prva je žena koja je sama vodila talk-show, a osobit je uspjeh to što je i prva Afroamerikanka koja je postala uspješna na televiziji. Proglašena je jednom od najbogatijih i najutjecajnijih žena 20. stoljeća, a sama je priznala da joj je teško djetinjstvo dalo snage da u kasnijem životu nauči ne odustati u teškim situacijama. Veliki je filantrop i kroz svoj televizijski rad više je puta pomagala siromašnima i bolesnima, a osnovala je i školu za djevojčice u Africi.
Meryl Streep
Najnagrađivanija glumica današnjice je definitivno Meryl Streep. Ukupno 26 puta je nominirana za Golden Globe, a 17 puta za nagradu Oscar. Smatra ju se jednom od najtalentiranijih glumica ikad, odlično imitira strane i domaće naglaske, pjeva, pleše i improvizira, kako u pozorišnim, tako i filmskim ulogama. Jedna je od rijetkih glumica koja je i u svojim 60-ima zatrpana ponudama za posao, a pobjedila je i stereotip da u svijetu filma uspijevaju samo zgodne žene koje nisu previše inteligentne. (24sata.hr)