Evo zbog čega je vožnja bicikla dobra

Razmišljate o tome da u svoj raspored aktivnosti ubacite vožnju biciklom? Ne prežite od toga i donesite pozitivnu odluku jer će zahvaljujući tome vaše tijelo \”profitirati\”. Medicinski fakultet sveučilišta Harvard na svojoj stranici izdvojio je 5 važnih dobrobiti vožnje bicikla. Donosimo ih u nastavku

Vožnja biciklom:

1. Čuva zglobove

Kada vozite bicikl, svu svoju težinu prebacujete na snažne kosti zdjelice. Kada hodate ili trčite, težina se prebacuje na noge zbog čega pate zglobovi. Vožnja biciklom dobra je za sve ljude koji imaju problema s boli u zglobovima ili artritisom, kaže dr. Clare Safran-Norton iz harvardske bolnice Brigham and Women\’s Hospital.

2. Osigurava aerobnu tjelovježbu

Aerobne vježbe karakterizira vrlo umjeren intenzitet te su one prije svega usmjerene na poboljšanje našeg zdravstvenog stanja. Upravo je vožnja biciklom sjajan oblik aerobne tjelovježbe zbog pedaliranja koje poboljšava rad našeg srca i mozga, a sjajno djeluje i na krvožilni sistem. Također potiče izlučivanje endorfina (poznatog i kao hormon sreće) koji poboljšava naše raspoloženje.

3. Jača mišiće

Prilikom vožnje bicikla koristite gotovo sve mišiće, a najviše mišiće stražnjice, četveroglavi bedreni mišić tj. kvadriceps te mišiće u listovima. Zbog uspravnog položaja \”rade\” i abdominalni mišići koji pomažu u balansiranju, a također koristimo mišiće u rukama i ramenima.

4. Olakšava razne svakodnevne aktivnosti

Dobrobiti vožnje bicikla prenose se na održavanje ravnoteže, hodanje, stajanje, izdržljivost i uspinjanje uz stepenice, kaže dr. Safran-Norton. Sve vrste fizičke aktivnosti postat će lakše zahvaljujući vožnji bicikla.

5. Pomaže u jačanju kostiju

Dr. Safran-Norton kaže da aktivnosti poput pedaliranja u kojima tijelo mora pružati otpor povećavaju gustoću kostiju. Smanjena gustoća nije zanemariv problem jer može dovesti od osteoporoze.

Medicinska škola sveučilišta Harvard savjetuje da se prije početka intenzivne vožnje bicikla razgovaramo sa svojim liječnikom ako imamo probleme sa srcem, artritis ili tanke kosti. Ako imate osteoporozu, razmislite o vožnji tricikla koji je puno stabilniji od bicikla. Ako ste nedavno imali frakturu, uopće nemojte voziti bicikl dok se ne oporavite jer bi novi pad mogao pogoršati postojeću ozljedu, smatra Safran-Norton.
(zadovoljna.hr)