Po hodniku se dom poznaje, česta je uzrečica brojnih esteta koji ulaznim kvadratima pridaju veliku važnost. Hodnik, naime, postaje sve češći detalj u stanu s veoma promišljenim odabirom boja zidova, detalja i namještaja. Slijedi nekoliko savjeta kako najbolje iskoristiti taj prostor i učiniti ga izazovnim i atraktivnim
Piše: Elma Rahmanović, dipl. ing. arh. “BIRO 387” Sarajevo
- Ako se odlučite za mirne boje zidova, slobodno se možete poigrati s podom. Pločice u nekoliko kompatibilnih nijansi osvježit će i razigrati ulaz u dom. Kreativni šareni pod olakšava odabir drugih detalja u hodniku koji mogu biti jednostavnih linija.
- Skučeni hodnik možete iskoristiti tako da u njega smjestite komodu. Ona u ovom slučaju može biti spremište za sitnice koje koristite s vremena na vrijeme. Takva ostava estetski je i koristan detalj, a prostor možete razigrati i bojom zida u pastelnim nijansama koje proširuju male kvadrate.
- Ulaz odijeljen od ostatka stana ima niz prednosti, lako ga možete urediti neovisno o stilu koji birate za ostale prostorije. Zidove pri tome možete obojiti u neku hrabriju nijansu, a samo nekoliko detalja poput ogledala, komode, raskošnog lustera ili upečatljive fototapete stvorit će pravu oazu u koju ćete ulaziti sa zadovoljstvom.
- Mala kvadratura ulaza u dom ne mora biti neiskorištena. Odlični su u ovom slučaju elementi izrađeni po mjeri koji prekrivaju cijeli zid. Takav element mora biti iskorišten do posljednjeg centimetra i sadržavati malu garderobu, stalažu za cipele i ogledalo, a sve to stane u promišljena dva kvadrata. U ovom slučaju najbolje se odlučiti za bijelu boju koja će prostor vizuelno učiniti većim.
- Ugradbeni ormar u hodniku na čija je vrata postavljeno veliko ogledalo štedi prostor i vizuelno ga povećava. Prednost je tog diva jednostavnost i estetika uz koju detalji nisu poželjni.
- Otvoreni hodnik oblika kocke ne trpi masivne ugradbene ormare, jer oni jedu kvadrate i stvaraju gužvu. Jedan ladičar ili vintage ormar prostoru će udahnuti osobnost i ispuniti funkciju skrivenog spremišta.
- Hodnik može postati i biblioteka, uz pomoć polica pričvršćenih na zid na koje možete odlagati kolekcije omiljenog štiva. Osim korisnog, ovakav detalj ima i dekorativnu prednost, jer nikada nije dosadan, a njime možete osloboditi zakrčenost sitnicama u ostatku stana.
- Velika kvadratura hodnika nudi bezbroj pametnih rješenja. Naime, ona ne mora biti samo u svrhu odlaganja sitnica nego može poslužiti i kao radna prostorija. Stolić jednostavnog dizajna i stolica smješteni uza zid dovoljni su da stvorite mirni kutak za obavljanje obaveza.
- U najvećem broju slučajeva hodnici nemaju prirodno osvjetljenje. Ako ipak postoje, nemojte ih pokrivati s teškim zavjesama i draperijama. Odlučite se za lagane i tanke tkanine. Na taj način će hodnik biti svijetao, a vi ćete i dalje održavati vašu privatnost. Za hodnike bez prozora rasvjeta je neizbježna. Ugradne svjetiljke ili male nadgradne plafonske postavljene linijski najbolje su opcije za uske hodnike, jer ne zauzimaju puno prostora.
- Dekorativni elementi, vaza s cvijećem ili slika iznad natkasne najčešći su dekorativni elementi u hodnicima. Detalje u hodniku povežite s bojama namještaja, ukrasnih motiva ili tepiha, i nemojte pretjerivati.
Prvi utisak uvijek ostavlja najjači dojam, tako će i vaši gosti steći svoj na osnovu hodnika kroz koji ulaze u vaš dom. Potrudite se da ostavite što bolji dojam!