Kako doći do Pariza?

„Pariz, grad ljubavi, jedan je od najljepših gradova koje sam posjetio, a predrasude da je prljav i druge slične, potpuno su pale u vodu. Živ, megaloman i moćan, Pariz zaista ima neku posebnu energiju koja ne ostavlja ravnodušnim“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst i foto: Sven Žlof

 

Naše putovanje u Pariz počelo je iz Zagreba, gdje smo letjeli s Ryanairom prema aerodromu Paris Beauvais. Let s ovom niskotarifnom kompanijom bio je brz i ugodan, trajao je maksimalno dva sata. Povratna karta nas je koštala oko 180 eura, uključujući kabinski kofer.

 

 

Važno je napomenuti da aerodrom Beauvais nije u samom Parizu, pa je potrebno organizirati prevoz do grada. Opcije su autobus ili taksi. Autobusna karta košta oko 18 eura po osobi i predstavlja praktičan izbor za većinu putnika. Međutim, autobus vas vodi samo do određene tačke u Parizu, obično do stanice Porte Maillot, pa ćete, ukoliko vam je smještaj dalje, morati nastaviti metroom. Cijena jedne metro karte iznosi 2,5 eura.

 

S druge strane, taksi može biti bolja opcija, posebno ako putujete u grupi ili želite direktan prevoz do smještaja. Taksisti su fleksibilni, pa se često možete dogovoriti oko cijene, što ovu opciju čini udobnijom i praktičnijom za mnoge putnike.

 


Prevoz i snalaženje po gradu

 

Jasno je da je metro najbolji način kretanja po Parizu. Cijena jedne karte iznosi 2,5 eura, a za one koji planiraju češće koristiti javni prevoz, preporučujemo Navigo karticu. Na ovu karticu možete unaprijed uplatiti određeni iznos, što vam omogućava da izbjegnete stajanje u redovima za kupovinu pojedinačnih karata.

 

Pariški metro je nevjerovatan – njegova mreža je jedna od najboljih u svijetu i povezuje praktično sve tačke grada. Bez obzira na to gdje se nalazite ili gdje želite ići, gotovo je sigurno da postoji metro linija koja vas vodi do odredišta. Osim toga, metro je brz, pouzdan i odličan način da doživite ritam grada poput lokalnog stanovnika.

 

Snalaženje po gradu je nevjerovatno jednostavno uz Google Maps, koji prikazuje precizne lokacije, linije metroa, rasporede i alternativne rute. Međutim, za korištenje Google Mapsa internet je praktično nužan. Ako vaš uređaj podržava eSIM opciju, internet možete veoma lako aktivirati putem Maya Mobile web stranice, što je brz i praktičan način da ostanete povezani.

 

Naravno, uvijek postoje i SIM travel opcije koje možete kupiti u radnjama francuskih operatera, poput Orangea. Ove SIM kartice često dolaze s povoljnim paketima koji uključuju dovoljno interneta za navigaciju i svakodnevnu upotrebu, što ih čini odličnim rješenjem za turiste.

 


Smještaj

 

Smještaj u Parizu uvijek ovisi o individualnim preferencama, a cijena je često povezana s udaljenostima od centra grada. Naravno, što ste bliže centru, to je smještaj skuplji, no metro omogućava da za manji iznos pronađete smještaj koji je malo dalje, ali i dalje vrlo dobro povezan s gradom. Time možete uštedjeti na smještaju, a u nekoliko minuta stići do svih glavnih atrakcija.

 

Mi smo boravili u naselju Levallois-Perret, koje je veoma mirno i ugodno za boravak, s metro stanicom u neposrednoj blizini, što nam je omogućilo brz i jednostavan pristup centru grada. Pariz je podijeljen na sektore, a svakako je korisno istražiti te sektore unaprijed. Za turiste koji traže sigurniji smještaj, preporučuje se izbjegavanje područja 19 i 20, koji su poznati kao opasniji.

 

Hrana i piće

 

Što se tiče hrane i pića, Pariz je pravi raj za sve ljubitelje gastronomije. Na svakom koraku možete pronaći nešto za sebe, bilo da ste u potrazi za brzim obrokom u fast food restoranima, opuštenom atmosferom kafića, luksuznim fine dining restoranima ili jednostavno u supermarketima.

 

Među tradicionalnim specijalitetima Pariza su puževi, žabe i supa od luka, a za dezert je najpoznatiji Creme Brulee. Iako se možda čine neobičnim, probali smo sve ove specijalitete i bili smo oduševljeni – zaista su ukusni i predstavljaju pravi okus francuske kuhinje. Ako želite isprobati sve ove delicije, preporučujem restoran Cocorico, gdje možete uživati u izvrsnoj hrani i odličnoj usluzi.

 

Cijene hrane i pića u Parizu variraju ovisno o lokaciji, ali ako izuzmemo veoma skupe restorane i kafiće u samom centru, cifre su iste ili ipak malo veće nego u Sarajevu, ali naravno na to dodamo da je sve u valuti euro. Ipak, i uz te veće cifre, nije nemoguće uživati u dobrom obroku i piću u Parizu – s malo planiranja, možete pronaći odlične opcije koje neće previše opteretiti vaš budžet.

 

Must see atrakcije

 

Ajfelov toranj

 

Ajfelov toranj je nesumnjivo najpoznatija atrakcija u Parizu, simbol grada i jedno od najprepoznatljivijih svjetskih spomenika. Sagrađen 1889. godine za Svjetsku izložbu, toranj je projektirao inženjer Gustave Eiffel. Sa svojih 330 metara visine, Ajfelov toranj nudi nevjerojatne poglede na Pariz, a posjetitelji mogu uživati u panoramskom pogledu s njegovih platformi. Uz večernje svjetlosne efekte, toranj postaje pravi spektakl.

 

Trijumfalna kapija

 

Trijumfalna kapija (Arc de Triomphe) je monumentalna građevina smještena na Place Charles de Gaulle, na krajnjoj točki najpoznatije avenije u Parizu – Champs-Élysées. Kapija je podignuta 1806. godine kako bi odala počast pobjedama Napoleonove vojske. Na vrhu kapije nalazi se terasa s prekrasnim pogledom na Pariz, uključujući i aveniju koja vodi do samog centra grada.

 

Champs-Élysées

 

Champs-Élysées je jedna od najpoznatijih avenija na svijetu, koja se proteže od Trijumfalne kapije do Place de la Concorde. Ova široka i luksuzna ulica puna je trgovina, restorana, kafića i kina, a poznata je po svojoj živahnoj atmosferi i historijskom značaju. U vrijeme Nove godine, Champs-Élysées postaje središte proslava, gdje se okupljaju stotine hiljada ljudi. Tokom dočeka ove Nove godine, na aveniji se okupilo oko 1 milion posjetitelja, a događanje je bilo ispunjeno vatrometima, muzikom i energijom koja je obuhvatila cijeli grad.


Louvre

 

Louvre je jedan od najvećih i najpoznatijih muzeja na svijetu, smješten u bivšoj kraljevskoj palači. Osnovan 1793. godine, Louvre je domaćin više od 35.000 umjetničkih djela, uključujući Mona Lisu Leonarda da Vincija i brojne druge neprocjenjive umjetnine. Pored svojih impresivnih zbirki, muzejski kompleks je sam po sebi povijesno remek-djelo, a moderna staklena piramida na ulazu postala je poznati simbol muzeja.

 


Orsay

 

Muzej Orsay smješten je u bivšoj željezničkoj stanici i domaćin je impresivnoj kolekciji impresionističkih i postimpresionističkih umjetnina. Otvoren 1986. godine, Orsay je jedan od najvažnijih muzeja u Parizu, s radovima umjetnika poput Moneta, Van Gogha, Degasa i Renoirosa. Sama zgrada muzeja je fascinantna, a smještaj u prostoru bivše željezničke stanice dodaje posebnu atmosferu.

 

Moulin Rouge

 

Moulin Rouge je legendarni cabaret smješten u četvrti Pigalle, poznat po svom crvenom vjetroturbinu na krovu. Otvoren 1889. godine, Moulin Rouge je postao sinonim za parišku zabavu i umjetnost, s poznatim cabaret nastupima, plesačicama i spektakularnim kostimima. Ovdje su se zabavljali mnogi umjetnici i intelektualci, uključujući Toulouse-Lautreca, čiji su plakati postali ikonični simboli pariškog noćnog života.

 


Jardin des Tuileries

 

Jardin des Tuileries je prekrasan javni park smješten između Louvrea i Trijumfalne kapije. Osnovan u 16. stoljeću kao vrt u francuskom stilu, park je savršeno mjesto za opuštanje i uživanje u mirnom okruženju. Posjetitelji mogu šetati među statuamama, uživati u pogledu na fontane i jezera ili se opustiti na klupama u zelenilu.

 

Sacre-Cœur (Bazilika Srca Isusova)

 

Bazilika Sacré-Cœur smještena je na brdu Montmartre i pruža jedan od najljepših panoramskih pogleda na Pariz. Ova nevjerojatna crkva, koja je završena 1914. godine, u neoromaničkom stilu, izgrađena je kao simbol zahvalnosti za završetak francusko-pruskog rata. Posjetitelji mogu uživati u predivnoj unutrašnjosti crkve, a za one koji žele još bolji pogled, moguće je popeti se na kupolu bazilike. Montmartre je također poznat po svojoj umjetničkoj povijesti i šarmu, jer je bio dom mnogim slavnim umjetnicima poput Picassa i Van Gogha.

 


Notre-Dame

 

Katedrala Notre-Dame, koja je nakon požara 2019. godine bila zatvorena za posjetitelje, ponovno je otvorena. Ova gotička katedrala iz 12. stoljeća, smještena na Île de la Cité, poznata je po svojim veličanstvenim vitražima, zvonicima i impresivnim arkadama. Posjetitelji sada mogu ponovno uživati u ljepoti vanjštine katedrale, a radovi na obnovi omogućuju poseban uvid u historiju i restauraciju ovog veličanstvenog spomenika.

 

Opéra Garnier

 

Opéra Garnier, poznata i kao Palais Garnier, jedno je od najljepših arhitektonskih djela u Parizu. Izgrađena 1875. godine, ova veličanstvena zgrada simbol je bogatstva i elegancije 19. stoljeća. Dizajnirao ju je arhitekt Charles Garnier u stilu Beaux-Arts, a njezina unutrašnjost, bogato ukrašena zlatnim detaljima, mramornim stubovima i freskama, ostavlja bez daha.