Uključite najmlađe u pripremu obroka, stvarate zdrave životne navike. Kako?
Za pravilan razvoj, djeci je potrebno mnogo zabave. Donosimo Vam nekoliko savjeta kako svakodnevnu pripremu obroka iskoristiti za kvalitetno provođenje vremena s Vašim mališanima.
Kuhinja je svim mališanima zanimljivo mjesto. Mnoštvo posuda i pribora za korištenje privlači ih bez obzira na njihovu dob. Sam proces pripreme razvija njihovu pažnju i kreativnost, te ih uči odgovornosti, a konačni rezultat ih čini i ponosnima, jer znaju da su sudjelovali u pripremi obroka za cijelu porodicu, što doprinosi razvoju povjerenja u sebe.
Iako je većini odraslih prva asocijacija na djecu u kuhinji najčešće nered koji potencijalno može nastati, uključivanje najmlađih u proces pripreme hrane ima nekoliko dodatnih koristi:
- Vaše će dijete poboljšati sva svoja osjetila (vizualno, okusno, slušno, taktilno i njušno);
- Vaš odnos i međusobno povjerenje će ojačati;
- Dijete će naučiti pravila higijene kako bi moglo voditi uravnotežen život. Oprat će pribor, povrće i najvažnije ruke a zatim će raditi u kuhinji;
- Djeca su najsretnija u kuhinji, a ako im date vlastiti pribor, osjećat će se važno. Tako će imati ugodna kulinarska iskustva koja će potaknuti razonodu i dobro raspoloženje svima koji sudjeluju u kućanskim aktivnostima;
- Dijete ćete kroz izbor namirnica, kuhanje, pripremu obroka učiti o važnosti uravnotežene prehrane, a ovo znanje naučno dokazano dovodi do svakodnevnih boljih odluka mališna vezanih uz prehranu;
- Dijete uključeno u proces kupovine, pripreme hrane, će mnogo lakše prihvatiti nove namirnice, te kušanje namirnica koje mu baš nisu po volji, poput povrća.
- Serviranjem hrane koju ste pripremili na drugačiji način od onog kako odrasli to zamišljaju, potičete dodatno kreativnost kod djeteta.
Sve vještine koje se koriste u kuhinjskim aktivnostima, također su važne i za razvijanje odgovornosti za hranu, koja djetetu može pomoći da usvoji uravnoteženu prehranu. Mnoge od ovih aktivnosti postoje i u vrtiću u okviru praktičnih aktivnosti u domaćinstvu, a djeca su vrlo zadovoljna kada vide „male kulinarske kreacije” koje su napravile njihove ruke.
Postoji mnogo načina kako ih pozvati da s Vama otkriju tajne kuhanja, prilikom čega morate paziti na sljedeće:
- Odaberite prikladan trenutak da biste ga pozvali u kuhinju, tako da mališan bude otvoren za Vaše prijedloge, pozovite ga da Vam pomogne kada je odmoran;
- Pomoć u kuhinji uvijek je korisna, čak i kad dolazi od djeteta. Pokažite svom djetetu radost koju osjećate kad Vam „pruži pomoć”;
- Učinite da se osjeća korisno. Odaberite zadatke prikladne njegovoj dobi i nemojte mu zadati više nego što može napraviti;
- Zajedno odlučite što ćete kuhati. Počnite od jednostavnih obroka, najbolje doručka ili večere kad imate svi dovoljno vremena.
- Birajte i kuhajte ukusna jela, jednostavna za pripremu;
- Uključite ga u postavljanje stola – dok Vi postavljate tanjire, on/ona može slagati salvete.
Kuhanje je cjeloživotna vještina, ojačat će Vaš odnos s djetetom, ali istovremeno ćete Vaše dijete naučiti usvajanju zdravog načina života. Stručnjaci kažu da djeca preuzimaju mnoge navike koje vide u svojim porodicama, stoga je važno da im postavimo pozitivne primjere. Koraljka Novina Brkić, nutricionistkinja kompanije Nestlé, dodaje da, s vremenom, možemo razviti porodične tradicije vezane za prehranu, koje će biti sinonim na zajednički provedeno vrijeme.
„U mojoj kući, konkretno, postoje neka osnovna pravila, kao što su zajednički doručak ili večera, u zavisnosti od porodičnih obaveza, planiranje obroka za narednu sedmicu tokom vikenda, kada i idemo u kupovinu svježih namirnica.“ za Ladies In ističe Koraljka.
Stoga, šta Vi prvo planirate pripremiti sa svojim djetetom?