Kako djecu pripremiti za spavanje?

Potreba svakog živog bića jeste san, a ritam budnosti i sna se reguliše ritmom dana i noći. U predškolskoj dobi djeca spavaju između 11 i 13 sati, a nakon pete godine većini djece nije potreban dnevni san.

Kada krenu u školu, djeci se povećava količina obaveza. Od pisanja zadaće pa sve do treninga i zbog toga imaju sve manje slobodnog vremena. Kada uzmemo prosjek, potrebno im je 10 do 11 sati sna. U ovoj dobi djeca počinju pokazivati sve veći interes za internet, televiziju i mobitele. Sve su to najčešći razlozi zbog kojih imaju probleme sa snom koji rezultiraju i promjenama u ponašanju poput hiperaktivnosti, dekoncentracije u školi i sl.

Mali rituali za dobar san

Djeca su individue za sebe. Svako dijete je drugačije i jedinstveno. Svaki roditelj ima svoje rituale kako i na koji način pripremiti svoje dijete za spavanje. Bitno je da vaše dijete stekne naviku odlaska na spavanje u isto vrijeme svake noći. Slobodno ga upozorite da npr. za 20 minuta treba biti u krevetu. To pomaže!

\"\"

Lagana večera prije spavanja

Svaku noć prije spavanja praktikujte hranu koju će dijete jednostavnije probaviti i neće mu izazivati poteškoće sa spavanjem. Ne preporučuje se piti ni previše tekućine kako se dijete ne bi budilo radi potrebe odlaska u wc.

\"\"

Higijena

Osnovna higijena prije odlaska u krevet najvažnija je za svako dijete. Lagano tuširanje, umivanje, pranje zubića, odlazak na toalet. Kupke i kreme od kamilice potaknut će ugodno raspoloženje kod djeteta.

\"\"

Vježbice opuštanja

Prije odlaska u krevet najbolje je s djetetom uraditi i kratke vježbice disanja i opuštanje koje će sigurno utjecati na kvalitet dječijeg sna. Uspavljivanje uz televiziju ili mobitel svakako nije preporučljivo. Najbolje je slijediti zdraviju rutinu uz nekoliko vježbi disanja s dubokim udisajima na nos i izdisajima na usta, kako bi se povezali i razvili zdrave rutine. Zabava je zagarantovana, a vašem će djetetu pomoći da lijepo i ugodno zaspi.