Kako sačuvati mentalno zdravlje?

U posljednje vrijeme dosta vremena probodimo kod kuće i razmišljamo najviše o tome kako ćemo srediti liniju za ljeto, da li ćemo uraditi nokte i sl. Pokušavamo ispraviti neke stvari koje nisu ispravne dobrim rezolucijama u novoj godini. Međutim, šta ćemo sa mentalnim zdravljem? Kako i na koji način uvesti više svjetla u mračni period koji nas je zadesio?

Neka bude svjetlost…

Nije tajna da nam sve više nedostaje sunce, toplo vrijeme i vitamin D! Većina ljudi se osjeća primjetno depresivno. Savjet psihologa jeste da izlazite vani što je češće moguće, šetajte ili trčite, jer apsorbujemo sunčevu svjetlost čak i kad je nebo oblačno.

Samorefleksija

Posmatrajte i procjenjujte sebe kritičkim okom, budite iskreni i prepoznajte pojedinačne aspekte svog raspoloženja poput brige, tuge, bezvoljnosti ili osjećaja usamljenosti. Nisi sama u ovome, i ostali se tako osjećaju!

Suze su sasvim ok!

Slobodno sebi dozvolite prethodno definisani vremenski okvir od pet, deset ili dvadeset minuta u kojem možete da se oslobodite svega i pustite blues nesputano. Plačite, vičite, sažalite se na sebe i govorite naglas o svojim problemima. Ovo je odličan način da se oslobodite briga.

\"\"

Dnevnik

Probajte voditi dnevnik o svom raspoloženju i saznajte šta vam zaista „stoji na duši“. Oni koji vode dnevnik, ne samo da posebno filtriraju pojedinačna raspoloženja, već mogu čak i da otkriju i dokumentuju njihove uzroke, da se oslobađaju svojih briga i pomažu sebi u stvaranju mentalnog zdravlja.

Vježbanje

Vježbanje je dobra za sve nas! Nismo ni svjesni koliko vježbanje psihološki pozitivno utječe na naše zdravlje. Oslobađa se hormon sreće a istovremeno sprječava proizvodnju umornih i depresivnih supstanci.

Vrijeme samo za sebe

– Jednostavno otkrijte šta vas čini sretnom, šta ostavlja duboko zadovoljstvo i pozitivne vibracije. U zavisnosti od vaših želja, joga, sport, slikanje, kupka sa pjenom i čitanje mogu vam pomoći da se opustite.

\"\"

Hrana za super raspoloženje

Dijeta se također može koristiti za jačanje mentalnog imuniteta. Zato se klonite brze hrane, gotovih jela, laganih ugljiko hidrata i grickalica koje sadrže puno masti ili šećera. Pokazalo se da sve ove hranljive materije usporavaju metabolizam, izbacuju nivo šećera u krvi iz ravnoteže, pokreću žudnju i mogu biti uzrok bezvoljnosti, umora, fluktuacija hormona i depresivnog raspoloženja. Sezonsko voće i povrće, kao i lagani obroci sa bijelim mesom ili bijelom ribom pozitivno utječu na mentalno, a i fizičko zdravlje.