Koronavirus i kućni ljubimci

Psi, mačke i drugi kućni ljubimci NE PRENOSE koronavirus niti su u opasnosti da obole od njega. U ovom osjetljivom i neobičnom vremenu, lažne vijesti su česta pojava, te je važno da se usmjerimo na provjerene informacije.

Svjetska asocijacija veterinara male prakse (The World Small Animal Veterinary Association, WSAVA), pripremila je dokument koji pomaže veterinarima da odgovaraju na često postavljana pitanja o novom koronavirusu (Covid-19) i razuvjerili ih o riziku od infekcije.

Najnoviju verziju dokumenta (jer se redovno ažurira) možete pogledati na internet adresi:

https://wsava.org/wp-content/uploads/2020/03/COVID-19_WSAVA-Advisory-Document-Mar-9-2020.pdf

Ne postoje dokazi da ljubimci mogu oboljeti ili biti prenosioci COVID-19 virusa na bilo koji način. Ipak, u ovoj organizaciji kažu da su zabrinuti zbog rizika da koronavirus dovede do povećanog broja napuštenih i zapostavljenih pasa i mačaka.

Često postavljana pitanja:

Da li treba da izbjegavam kontakt s ljubimcima ako sam bolesna/bolestan?

  • Ako niste inficirani, nema razloga da izbjegavate kontakt sa psima i mačkama, iako je i dalje preporučljivo prati ruke nakon što ih mazimo, jer nas mogu kontaminirati s bakterijama poput salmonele ili ešerihije koli. Za one koji se odluče za dobrovoljni karantin, veterinari im savetuju da svoje ljubimce čuvaju u kući i da im pružaju svakodnevnu njegu kao i obično. Za vlasnike pasa (koji najviše moraju da izlaze napolje, da trče i protežu svoje noge) ključno je pronaći način da ih pokrenemo: možda kroz neku igru ili vježbe koje se mogu upražnjavati unutra.
  • Ukoliko se desi inficiranje koronavirusom, obavezno je izbegavanje kontakta sa drugim ljudima i životinjama, jer životinje mogu dodatno oslabiti imuni sistem. Preporučuje se da u tom slučaju zamolite članove porodice ili prijatelje da preuzmu sve ili dio obaveza njege o ljubimcu. U slučajevima gdje je neophodno – jer niko drugi ne može brinuti o psu ili mački – ključno je nositi masku.

Šta raditi ako je ljubimcu potreban veterinar i ako je bio u kontaktu sa osobom koja ima korona virus?

Svakako, morate pozvati veterinare i dati im detaljne informacije o situaciji, ali do sada se virus prenosio samo među ljudima, pa nema dokaza o slučajevima da su pas ili mačka bili inficirani ili preneli virus COVID-19 na druge ljude, piše Royal Canin Srbija

Veoma nam je stalo da proširimo tačne informacije nasuprot lažnim vijestima, jer milioni kućnih ljubimaca u domovima širom svijeta. U našoj blizini, u Koronom najteže pogođenoj evropskoj zemlji, Italiji, ima više od 13 miliona ptica ljubimaca, 7.5 miliona mačaka, 7 miliona pasa, 1.8 miliona malih sisara (hrčaka, kunića itd.), 1.6 miliona akvarijumskih ribica i 1.3 miliona reptila.