Menopauza – predstavlja razdoblje velikih promjena u životu žene. Označava kraj fizioloških menstrualnih krvarenja, odnosno kraj reproduktivne dobi žene. Posljedica je pada funkcije jajnika, a time i proizvodnje glavnih spolnih hormona žene – estrogena i progesterone
Kako da znam prolazim li kroz menopauzu?
– Promjene u menstruaciji bit će najveći pokazatelj da već prolazite kroz menopauzu. Perimenopauza, koja se javlja mjesecima ili godinama prije menopauze, može dovesti do zbližavanja ili udaljavanja menstruacije, ovisno o nivou hormona. Sigurni znak da ste ušli u režim pune menopauze bit će kada prođe 12 mjeseci – bez menstruacije. Potrebne su godine da vaše tijelo izvrši taj prelaz, koji se obično dešava između 45. i 55. godine života. No, menopauza može biti i nepredvidiva, pa bi za neke mogla početi ranije ili kasnije.
Menopauza je prirodno i neizbježno razdoblje u životu svake žene i sa sobom nosi brojne promjene i nova iskustva. Neki od simptoma menopauze mogu u velikoj mjeri utjecati na fizičko, ali i psihičko stanje.
A, to su: neredovni periodi, valunzi, promjene raspoloženja, noćno znojenje, suhoća vagine, debljanje, smanjen libido, bolovi u zglobovima, slabljenje memorije, poteškoće sa spavanjem, promjene u tjelesnom mirisu, suha usta, peckanje jezika, bolne desni, bolne dojke, gubitak punoće dojke, suha koža, akne, nemogućnost fokusiranja, moždana magla, vrtoglavica, glavobolja, anksioznost, depresija, razdražljivost, umor, električni šokovi, trnci, nove alergije, lupanje srca i gubitak gustine kostiju…
Nuspojave menopauze različite su za svakoga, ali temperatura, suhoća rodnice i debljanje – teme su na koje se žene najčešće žale. Ovi simptomi, također, pojačavaju druge frustracije, poput navala vrućine koje vas drže budnima noću i uzrokuju umor, moždanu maglu i nemogućnost fokusiranja sljedećeg dana. Suhoća vagine očito može učiniti da se manje osjećamo raspoloženi za romantiku, što uzrokuje pad libida. Suočavanje s naglim debljanjem ne samo da smeta dok pokušavate da se uklopite u svoju omiljenu odjeću, već utječe na emocionalno i mentalno zdravlje dok se nosimo s promjenom izgleda.
No, dostupni su kućni lijekovi koji mogu olakšati bazu tih problema, poput kreme od divljeg jama od vrućih bljeskova, maziva za suhoću rodnice, te dodataka za hormonsko debljanje. Sve je u pronalaženju onoga što vam najbolje odgovara, pa će vjerojatno doći do nekih pokušaja i grešaka prije nego što otkrijete potrebna rješenja.
Koliko se loše mogu osjećati u menopauzi?
Ne može se predvidjeti kako će menopauza utjecati na svaku pojedinu osobu, ali nažalost vjerojatno će se svi koji prolaze kroz nju osjećati prilično loše. Osim fizičkih problema koji mogu uzrokovati bol i nelagodu, vaše mentalno i emocionalno blagostanje također može uzeti danak. Ne govorimo samo o hormonalnim promjenama raspoloženja, već i o gubitku pamćenja, nedostatku sna i neizvjesnosti oko toga koji bi se novi simptom mogao pojaviti. Sve ovo može uzrokovati depresiju i tjeskobu. Opet, važno je razgovarati o tim problemima sa svojim ljekarom baš kao i o bilo kojem drugom simptomu.
Koja je zadnja faza menopauze?
Posljednja faza menopauze poznata je kao postmenopauza. U ovom ćete trenutku proći bez perioda duže od godinu, a nivo estrogena ostaje nizak, bez variranja gore-dolje. Ovo znači da bi se svi oni simptomi koje ste prešli, također trebali početi smirivati. Postoje i druge brige koje treba imati na umu nakon što ste u postmenopauzi. Zdravstvene bolnice i klinike preporučuju da pažljivo pratite zdravlje srca, kostiju, mokraće, seksualno i metaboličko zdravlje – posebno ako ste imali teške simptome u tim područjima dok ste još prolazili kroz menopauzu.
Uzimanjem 400 miligrama magnezija dnevno će pomoći u uklanjanju lupanja srca. A, zaustavljanjem ove prekomjerne stimulacije srca osigurat ćete da organ duže ostaje jači. Savjet: Izbjegavajte magnezijev oksid, koji može izazvati proljev, što dodatno smanjuje nivo magnezija.