„Historija Alanye je veoma bogata i cijeli grad odiše preplitanjem kultura iz prošlosti i vladavine carstva, a svako od njih je ostavio neki svoj trag“
Tekst i foto: Elma Karčić
Na izmaku svake godine dođe na red i sumiranje svih trenutaka i kako smo potrošili to vrijeme koje ostavljamo iza sebe. Godina iza mene bila je turbulentna, kako na poslovnom, tako i na privatnom planu. Vrijeme je da se posvetim sebi i otputujem negdje. To su moje misli koje su me mučile početkom decembra. Nije baš neko idealno vrijeme za putovanja, s obzirom na to da je svijet u jeku pandemije i da su nam putovanja poprilično ograničena. Gledam razne stranice i biram destinaciju, koja je najmanje zahtjevna što se tiče procedure oko ulaska u zemlju, ali da je u isto vrijeme toplo, jer oduvijek mi je želja bila da decembar provedem negdje na moru.
Bilo je mnogo planova za neke dalje destinacije, ali uvijek se javljala neka prepreka uzrokovana Covidom i svi planovi su odgođeni za neka bolja vremena. Ipak, do tih, boljih vremena, nisam mogla čekati. Zato, odlučujem se za Tursku, jer mi je za ulazak potrebna samo potvrda o vakcinaciji. Odluka pada na Alanyu, turistički gradić, koji se nalazi na južnoj obali Turske, na malom poluostrvu koje izlazi na Sredozemno more i nalazi se ispod planinskog vijenca Taurus. Ova destinacija ispunila je moj osnovni uvjet i garanciju za izmamljen osmijeh, more. Alanya pripada pokrajini Antalija, a svojim historijskim naslijeđem i turističkom ponudom nalazi se na listi atraktivnih turskih gradića koje morate posjetiti.
Let sa sarajevskog aerodroma mi je u 15.50, vrijeme oblačno, počinje snijeg. Iako ga volim, radujem se moru i skoro, pa ljetnim haljinicama. S obzirom da nije ljetna sezona, do Alanye putujem s presjedanjem, Sarajevo – Istanbul – Alanya. U toku sezone imate direktni let, što je svakako olakšavajuća opcija prilikom putovanja. No, ovog puta, ni koji sat duže u letu i na aerodromima mi ne smeta. Naprotiv, bitno je samo da se maknem sa minusa i iz sarajevske magle, uronim noge u topao pijesak i nahranim dušu i oči morskim prizorom.
U Alanyu stižem nešto poslije ponoći, prohladno jeste, ali ipak daleko od minusa. Liježem spavati odmah, kako bih sutra već krenula u svoj pohod na mir i istraživanje ovog prekrasnog morskog mjesta.
A, kako početi baš svako jutro u Turskoj, ma gdje god da se nađete, nego uz tradicionalni turski doručak. Rapsodija okusa na mnogo tanjira, sirevi, povrće, pecivo, namazi, slatke i slane delicije svakako su moja topla preporuka za jutarnje rituale. Bolje od toga može biti samo turski doručak s pogledom na more, poput mog ovih dana. Gastronomska ponuda Alanye me definitivno oduševila. Duž obale, ali i u cijelom gradu imate mnoštvo kafića i autentičnih restorana s odličnom ponudom i izborom tradicionalne i evropske kuhinje. Sigurna sam da će svako od vas pronaći nešto za sebe. Ja definitivno jesam i moja preporuka je svakako restoran Shakespeare i En Vie Beach, a u koferu sam ostavila mjesto i za moj omiljeni namaz od lješnjaka, koji godinama donosim iz Turske.
Historija Alanye je veoma bogata i cijeli grad odiše preplitanjem kultura iz prošlosti i vladavine carstva, a svako od njih je ostavio neki svoj trag. Tako da ćete šetnjom do pećina, koje datiraju još iz perioda prije nove ere, čuvene tvrđave Alanya Kulesi sa čak 140 kula i ostacima drugih građevina, definitivno moći upoznati bogatu historiju ovog mjesta.
Tvrđava u Alanyi imala je čisto vojnu funkciju tokom vladavine Seldžuka, kao i Otomanske imperije. U XIX stoljeću, prve rezidencijalne građevine podignute su u Alanyi, unutar zidina njene tvrđave, a već u XX stoljeću, tvrđava postaje glavna turistička atrakcija. Njene zidine prostiru se u rasponu od oko 6,5 kilometara. Sa tri (od četiri) strane je okružuje Sredozemno more. Za njeno temeljno razgledanje potrebno je dosta vremena, pa je odličan izbor jedan cijeli dan posvetiti upoznavanju ovog fascinantnog utvrđenja.
Crveni toranj u Alanyi još jedan je od simbola ovog grada. Iako predstavlja dio same tvrđave, on se u odnosu na ostatak utvrđenja izdvaja specifičnom crvenom bojom i divnom arhitektonskom upečatljivošću.
Ono o čemu bih mogla pisati dugo, ali ipak neću, jer sami doživljaj se riječima ne može prenijeti, su plaže. Najljepša i najpopularnija plaža je čuvena Kleopatra. Duga je oko 3,5 kilometara, a nalazi se zapadno od centra grada. Karakterizira je sitan pijesak, tirkizno zelena boja vode, ali i veliki talasi koji vas neće ostaviti ravnodušnim. Iako ovdje ljeti temperature dosežu i do 40 stepeni, ja sam i u decembru mogla uživati u prizoru na ugodnih 20+ stepeni. Prošetati se i obradovati stopala slanom vodom i sitnim pijeskom. Kada nisu dani za kupanje, ono što morate je popiti kafu ili ručati na plaži, te pustiti misli i dušu da odmore. U sezoni ne zaboravite probati i izlete brodom i parasailing, ako ste za avanturu. To ću ostaviti za narednu posjetu, jer vraćam se.
Najljepša i najpoznatija ulica u Alanyi je čuveni bulevar Atatürk. Palme, restorani i kafići, trgovine i butici garancija su da ćete uživati i rado se prošetati ovom ulicom koja ima odličnu energiju i toplinu koja vas mami da dođete ponovo. Naravno, uvijek planirajte da se nećete vratiti praznih ruku i da ćete osim suvenira, kupiti i nešto od fashion komada.
Pogled na Alanyu oduzima dah na prvu. Najbrži način da se popnete iznad grada je žičarom, koja se penje na visinu od 300 m i duga je 900 metara. Polazak je sa početka Kleopatrine plaže. Sa koje god tačke pogledate ovaj mali turski gradić na obali Sredozemnog mora, pronaći ćete mir koji vam je potreban. Iako svi želimo na prvu, nešto različito, zajedničko svima nama je da i u decembru trebamo malo mora, malo soli na koži i mnogo sunca. Kada ovo pišem, u Sarajevu je magla i planiram bijeg u planine, na čist vazduh i po još malo mira, a do tada se prisjećam svih uspomena sa ovog putovanja koje sam podijelila sa vama. Dobro, ne baš sve, jer nešto ostavljam ipak samo za sebe.
I da, Turci stvarno ludo voze. Proći kroz crveno kod njih je sasvim normalna stvar, bar kod ovih u Alanyi.
Počnite planirati, Alanya vas čeka.