Bosanka Lejla Ćatić dobitnica je ordena počasne časnice najizvrsnijeg Reda Britanskog Carstva (The Most Excellent Order of the British Empire OBE) koji joj je, u ime britanske vlade, danas u Sarajevu uručio ambasador Edward Ferguson. Ovo prestižno priznanje, Lejla je primila za svoj rad na uspostavljanju dobre uprave u Siriji i Afganistanu
Foto: Muamer Kolar
Počasni OBE dodjeljuje se nebritanskim državljanima za njihov rad na unapređenju života drugih osoba, dugogodišnji volonterski rad i slično.
Lejla Ćatić stručnjak je za javne finansije i lokalnu samoupravu, a posljednjih 10 godina je radila najprije kao savjetnik, a kasnije kao vođa programa na brojnim projektima Velike Britanije u postkonfliktnim zemljama, uključujući Afganistan i Siriju.
Lejla se zahvalila na ukazanoj časti, te kazala:
– Osjećam se iznimno počastvovano ovim priznanjem, Kao nekome ko je proveo posljednjih 10 godina u postkonfliktnim i zemljama u konfliktu, pokušavajući ljudima vratiti osjećaj dostojanstva, dajući im određenu kontrolu i vidljivost nad radom vlade koja ih predstavlja i radeći na izgradnji istitucija koje bi aktivno pokušavale razumjeti i ispuniti potrebe građana, te učiniti to na transparentan i odgovoran način, ovo je priznanje da moj trud nije bio uzaludan. Ali, bila bih sebična i nepravedna kad bih rekla da je ovo priznanje samo za mene. Priznanje ide najprije svim onim ljudima koji su od 2013. radili na Siriji – iz Sirij, Turske, Jordana i Velike Britanije kako bi unaprijedili uslove života i dokazali da i pored svakodnevnog bombardovanja od strane Asadovog režima, vladine institucije mogu pružati usluge građanima i trošiti novac na način koji služi tim građanima, a ne vlastitim interesima. Ova nagrada je priznanje da smo time, možda, zaista izgradili temelje za bolje društvo u budućoj Siriji i praksu koja može biti implementirana u drugim kontekstima, također. Za tu nadu, ja sam zahvalna.
Priznanje Vlade Velike Britanije Lejla je dobila najvećim dijelom za njen rad u Siriji gdje je od 2013. vodila program izgradnje i podrške lokalnim institucijama kako bi uspjeli održati minimalni nivo osnovnih funkcija u gradovima i zajednicama širom ratom obuhvaćene Sirije. Program je implementira u 45 gradova pod kontrolom moderne opozicije u Siriji gdje je kroz konsultacije i aktivno učešće javnosti u izboru, nadgledanju implementacije i evaulaciji implementirano ukupno 650 projekata iz oblasti poljoprivrede, zdravstva, obrazovanja, snabdjevanja vodom i strujom i gradske čistoće.Primjeri takvih projekata uključuju pretvaranje javnih parkova u poljoprivredne površine i uzgoj hrane u Alepu tokom opsade, izgradnju obrazovnog centra sa dječijim igralištem pod zemljom u istočnoj Guti ili rehabilitaciju nekoliko zdravstvenih ustanova u Idlibu.