Kako bismo spriječili debljanje potrebno je zadržati aktivan način života, te kontrolirati unos kalorija u organizam
Menopauza – predstavlja razdoblje velikih promjena u životu žene. Označava kraj fizioloških menstrualnih krvarenja, odnosno kraj reproduktivne dobi žene. Posljedica je pada funkcije jajnika, a time i proizvodnje glavnih spolnih hormona žene – estrogena i progesterona… Proces koji može dovesti do kompliciranijih bolesti u ovom stanju svakako je debljanje – koje može izazvati brojne bolesti, poput kardiovaskularnih pojava, dijabetesa tipa 2, povećan rizik od razvoja karcinoma dojke i debelog crijeva, te može biti uzrok i lošeg raspoloženja.
Posebno su opasne masne naslage – koje se stvaraju oko struka i odgovorne su za bolesti.
Kako biste spriječili pretilost – neophodno je kontrolirati unos kalorija, te zadržati aktivan način života – koji pomaže očuvanju mišićne mase i ubrzanju metabolizma. Podrazumijeva vježbu, trčanje, hodanje, ples… Aktivan način života smanjuje i simptome menopauze, prije svega napad vrućine i znojenje.
Stanje menopauze na veliku žalost donosi i gubitak koštane mase – zbog čega je neophodno voditi računa o dnevno unosu kalcija u organizam. Stručnjaci kažu da je preventivna preporuka za žene – unos kalcija od 700 mg, pa sve do 1000 ili 1200 mg za one žene koje već imaju problema s osteoporozom. I pojačana tjelesna aktivnost pomoći će u sprečavanju nastanka osteoporoze.
Kako bi se smanjio rizik od razvoja karcinoma važno je izbjegavati debljanje, jer menopauza dovodi do porasta slobodno cirkulirajućeg estrogena, što opet dovodi do rizika od razvoja hormona osjetljivog na karcinome. Konzumirajte vlakna, ribu, zeleno povrće. Posebno je važno obratiti pažnju na dovoljan unos vitamina D, te smanjen unos masnoća i crvenog mesa.
Debljina je jedan od faktora poremećenih vrijednosti holesterola. U menopauzi povećana je i razina LDL lipoproteini male gustoće – loš holesterol, ali razina HDL – lipoproteini visoke gustoće pada, a to je takozvani dobar holesterol. Neprirodne vrijednosti holesterola će dodatno pogoršati debljanje, ali ga može poboljšati fizička aktivnost. Nestabilan omjer holesterola dovodi, u većini slučajeva, do kardiovaskularnih bolesti. Važno je smanjiti unos zasićenih masnih kiselina, te poboljšati aktivan fizički život. Konzumirati vlakna, te se bazirati na mediteransku prehranu.
Paziti na obroke
Preporučuju se tri glavna obroka, te dva međuobroka. Ukoliko jedete češće, a pomalo razina šećera u krvi je stabilnija, pa ne dolazi do prevelike proizvodnje inzulina koja može utjecati na debljanje. Također, preporuka je i obrok oko 16 sati, jer u to vrijeme šećer u krvi pada, a s njim i raspoloženje, te serotonin.
Koliko se loše mogu osjećati u menopauzi?
Ne može se predvidjeti kako će menopauza utjecati na svaku pojedinu osobu, ali nažalost vjerojatno će se svi koji prolaze kroz nju osjećati prilično loše. Osim fizičkih problema koji mogu uzrokovati bol i nelagodu, vaše mentalno i emocionalno blagostanje također može uzeti danak. Ne govorimo samo o hormonalnim promjenama raspoloženja, već i o gubitku pamćenja, nedostatku sna i neizvjesnosti oko toga koji bi se novi simptom mogao pojaviti. Sve ovo može uzrokovati depresiju i tjeskobu. Opet, važno je razgovarati o tim problemima sa svojim ljekarom baš kao i o bilo kojem drugom simptomu.