Rumunija: U carstvu grofa Drakule…

Čega se prvo sjetite kad se govori o Rumuniji? Izolacija, Čaušeskov režim, šverc ture preko Dunava, jeftina radna snaga koja je dolazila 90-tih masovno u Srbiju i sl. Međutim, poslije pada diktature, Rumunija počinje da se razvija. Rast ekonomije je toliko ubrzan da je naš sjevero-istočni susjed nazvan “Balkanskim tigrom”. Prije 12 godina (2007. g) pristupila je Evropskoj uniji. 


Ime Rumunije potiče od grada Rima ili od imena Istočnog Rimskog carstva. U kasnoj antici, Carstvo se zvalo Romania. Rumuni su danas jako ponosni na svoju latinsku istoriji. Rimljani su pokorili Dačane 106. godine, što je označilo početak mnogobrojnih invazija na teritoriju današnje Rumunije. U srednjem vijeku, Rumuni su živjeli u tri odvojene države: Vlaškoj, Moldaviji i Transilvaniji. Sve tri države su bile dio Otomanskog carstva, ali sa određenim stepenom autonomije. Krajem 17. vijeka, Transilvanija je postala dio Habsburške Monarhije, a 1867. godine je autonomija ove oblasti ukinuta i priključena je Ugarskoj, jednom od dva autonomna dijela Austro-Ugarske. Današnja Transilvanija ili Erdelj nalazi se u karpatskom basenu. Prvi dokumenat o ovoj teritoriji datira iz 1075. godine i poziva se na Ultra Silvam ili u prevodu “preko šuma”.

\"\"

BRAŠOV

Kao središte istoimenog okruga, Brašov je jedan od najvećih gradova u Rumuniji. Grad u kojem su Sai podigli crkve i kuće u njemačkom stilu, za vrijeme komunizma grad je bio poznat kao Orasul Stalin. Grad se razvio u jugoistočnom dijelu Transilvanije, na mjestu gdje se sabiru putevi sa sjevera kako bi se na ovom mjestu uspjeli na Karpate i prešli preko prevoja u južnije smještenu Vlašku. Gradsko jezgro se upravo nalazi na početku ovog klanca koji vodi ka Vlaškoj i sa obje strane je zatvoren brdima. U Brašovu se svake godine održava najveći muzički festival u Rumuniji – Cerbul de Aur, a najveća znamenitost je Crna Crkva, najveća gotska crkva između Istanbula i Beča i služi liturgiji njemačkih luterana koji tamo žive. Izgrađena je između 1383. i 1480. godine, a ime je dobila po požaru koji je izbio 1689. godine. Uz Jungle-ove mlade vodiče, upoznat ćete noćni život Brašova – najveću diskoteku “Casho” kao i klub “Tequila”.  Penjat ćemo se žičarom na brdo na kojem po ugledu na “Hollywood” piše “Brasov”.

\"\"

DVORAC BRAN I DVORAC PELEŠ

Za fakultativne izlete smo vam spremili dva dvorca, jedan strašan, Drakulin Bran i  jedan veleljepni Peleš. Na dvadesetak kilometara od Brašova, nalazi se dvorac u koje je Vlad Peleš bio zatočen. Dvorac na stijeni, danas je jedan od zaštitinih znakova Rumunije.

\"\"

Napravili su ga od drveta Teutonski vitezovi davne 1212. godine na ulazu u dolinu koju okružuju planine i kojom su trgovci prolazili vijekovima i nazvali su ga Ditrihštajn. Većina predmeta u zamku je iz perioda Marije Edinburške, majke Marije Karađorđević. Sinu njene sestre, prineceze Ileane, 2006. godine Vlada Rumunije je vratila dvorac, poslije dugogodišnjeg vlasništva države.

\"\"Prilikom ulaska u dvorac Peleš, obući ćete papuče kako ne bi prljali prelijepe crvene tepihe. Dvorac je bio ljetna rezidencija prvog kraljevskog para Karola I Hoencolerna i njegove supruge Elizabete. Građen od 1875. pa sa  rekonstrukcijama do 1914. godine, postao je namoderniji dvorac tog vremena – centralno grejanje, lift, centralni sistem za usisavanje prašine. Danas ga mnogi smatraju najljepšim dvorcem Evrope.

Izvor:jungletribe.ba