Postoje dva tipa ljudi: oni koji vole morske plodove i oni koji ih ne vole. Ali morski plodovi pored toga što su zdravi, daju nam i mogućnost raznovrsnih recepata.
Zapravo, bila sam kao i mnogi ljudi, do prije osam godina nisam voljela dagnje. Ali kao i za mnoge druge stvari u životu, mislim da uvijek morate dati šansu svakoj hrani. Inače sir, paradajz, cvekla i mnogi drugi odlični sastojci ne bi bili dio mog svakodnevnog jelovnika.
Odlična stvar kod ovog recepta je što se i špageti i dagnje kuhaju zajedno, a paradajz u drugom loncu. Moram priznati da volim kad se što manje prljaš u kuhinji, onda možeš odmah jesti i nemaš puno za pospremanje. Ovaj blog post posvećen je jednoj drugačijoj ali ukusnoj vrsti dagnji.
Sastojci za 4 osobe:
– 2 kg dagnji
– 1 luk
– 8 kašika maslinovog ulja
– 1 konzerva paradajza (850 ml oguljenog)
– 400 ml vode
– So, biber, paprika
– 350 g špageta
– 1⁄2 vezice svježeg peršuna – – 350 g cherry paradajza
– 2 čehna bijelog luka
Priprema:
1. Dagnje namočite u hladnoj vodi sat vremena, a zatim ih dobro operite, sortirajte i uklonite bradu.
2. Luk i bijeli luk oljuštiti i sitno isjeckati. U velikoj šerpi zagrijte 4 kašike ulja. Na njemu prodinstajte luk i bijeli luk. Dodajte paradajz i njihov sok i malo ih isjeckajte, dodajte 400 ml vode. Začinite biberom i paprikom i ponovo prokuhajte sos.
3. Zagrijte rernu na 200 stepeni (ventilatorska rerna). Paradajz operite i stavite u vatrostalnu posudu za pečenje. Također dodajte bijeli luk, so i biber i sve pecite u rerni 15 minuta.
4. Dodajte špagete i dinstajte oko 5 minuta. Zatim u špagete dodajte dagnje, ponovo prokuhajte i dinstajte poklopljeno oko 8 minuta, povremeno miješajući.
5. Peršun operite, osušite i sitno nasjeckajte.
6. Ponovo začinite špagete i uklonite sve zatvorene dagnje, jer nisu jestive.
7. Poslužite tjesteninu zajedno sa sjeckanim peršunom i paradajzom i uživajte.
Izvor: Foodistas
Više možete pročitati na linku.