„Napredak tehnologije i pojava neobičnih materijala, daje dizajnerima mogućnost beskonačne mašte i slobode pokreta pri projektiranju“
Piše: Elma Rahmanović dipl.ing.arh.
„Biro 387“ Sarajevo
biro387sa@gmail.com
Dok većina žena cijeli svoj život nastoji da drži pod kontrolom svoje obline, dizajneri enterijera, pa i arhitekti sve češće ističu obline, kako u prostoru i enterijeru, tako i na namještaju i ostalim dodacima. Zaobljeni oblici postali su trend. Kao i kod svih ostalih trendova i ovdje se radi o pojednostavljenim dodacima, koji se lako uklapaju u ambijent. Vraćaju se lučni otvori, namještaj se zaobljava, a talasasti oblik postaje vodilja u projektovanju i dizajniranju.Napredak tehnologije i pojava neobičnih materijala, daje dizajnerima mogućnost beskonačne mašte i slobode pokreta pri projektiranju. Ne samo u prostorijama već sve više i više se oslobađaju oblici, a enterijeri postaju mekši i obliji. Sve više se preporučuju modularne sofe, koje pored ravnih dijelova imaju u svom programu i posebne elemente uglova, koji su sve više zaobljeni, pa daju mogućnosti slaganja sjedeće garniture do oblika polumjeseca ili čak punog zatvorenog kruga.
Također, taj trend zaobljenja, prate i ostali komadi namještaja, pa su tako tradicionalne stroge ravne linije na foteljama i tabureima i stolicama zamijenjene mekim oblim linijama, pa sav namještaj ima jednu mekšu i lakšu notu. Obline postaju nezaobilazne i na komodama, stolovima, ali isto tako i dodacima kao što su lampe, lusteri, vazne i sl.
Što se više širi taj trend zaobljenog i pomalo zdepastog namještaja, to se dizajnerima otvara veća mogućnost i raznolikost oblika. Iako ponekad imamo osjećaj da se radi o nekom liku iz crtanih ili animiranih filmova, ili da je neki komad namještaja dizajniran samo za djecu i dječiju sobu, zapravo radi se o slobodi pokreta i doživljaju prirode i prirodnog. Sve se češće imitiraju jedinstveni oblici prirode i stvarni, realni primjeri.
Sudionici smo globalne svjetske krize uzrokovane virusom Covid-19, koja se osjetila u svim segmentima i branšama. U ove dvije godine okrenuli smo se sebi, svojim stvarnim potrebama, kao i željama. Odjednom su trend i moda otišli u drugi plan, a polako je do izražaja dolazila naša vlastita kreativnost. Pojavio se i višak vremena koji su mnogi trošili radeći poslove koje su dugo odlagali. Veliki broj rekreativaca, upustio se u vlastito dizajniranje prostora s dosta smjelijim idejama nego ranije. Prepravljale su se stare fotelje, radile nove lampe, tapecirale stolice i sl. Rad od kuće – iziskivao je udobnost i privlačnost namještaja, a dodatne funkcije poput masažnih mehanizama, podizača za glavu i/ili noge na sofama i foteljama postali su imperativ.
Povratak oblina s radošću su dočekani u domovima dizajnerskih hedonista koji se u svom domu žele osjećati udobno i komforno. Možda i nesvjesno, ali sve nas je to vratilo u neke sedamdesete i osamdesete godine prošlog stoljeća, kada je smatran izuzetno ružnim i kičastim, a danas predstavlja moderan klasik koji predvodi i najavljuje mnoge nove stilove. Ta nostalgija daje osjećaj sigurnosti i ugode, što je svakako potrebno u današnjem vremenu stresne svakodnevnice.
Namještaj zaobljenih linija nema samo estetski element, već i funkcionalni. Naročito se ističe u malim stambenim prostorima, gdje svoja praktična svojstva ima prvenstveno u porodicama s malom djecom ili porodicom s dosta članova. Iako su krivulje u dizajnu i arhitekturi odavno u primjeni, ipak kada je riječ o dizajnu namještaja ovakvim potezima se postiže odmak od klasika.
Čudni zaobljeni oblici nisu rezervirani samo za namještaj. Bucmaste vaze i zdjele, posude za biljke, pojednostavljeni oblici iz prirode kao svjetiljke, stolice, fotelje i taburei nalik balonima, sve je poprimilo taj bucmasti oblik, čija dopadljivost i doza humora nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.